Dzieci i młodzież ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Nowym Grodzicznie i Parafialnego Dziecięcego Koła Misyjnego uczestniczyli w tym rok szkolnym w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu: "Mój Szkolny Kolega z Misji".

Tym razem wolontariusze zbierali pieniądze na budowę dwóch sal lekcyjnych w szkole podstawowej, w Figuil w Kamerunie prowadzonej przez ojców Oblatów Maryi Niepokalanej. Aby zebrać jak najwięcej funduszy na ten szczytny cel zorganizowano wiele akcji charytatywnych na terenie szkoły i parafii w Grodzicznie. Pierwsze działania podjęto już w październiku, gdzie wolontariusze prowadzili w szkole kawiarenkę, a następnie w Adwencie przed kościołem rozprowadzali sianko na stół wigilijny. Dzięki tym działaniom, które trwały aż do marca zebrano i przekazano 2 622,22 zł.

Łącznie w konkursie udział wzięło 385 szkół z całej Polski. Grodzicka grupa w kategorii charytatywnej zajęła:
klasy 4-6 - II miejsce,
klasy 7-8 - III miejsce.
Ku naszej ogromnej radości zostaliśmy jako laureaci zaproszeni na uroczyste podsumowanie konkursu w dniu 18.05.2022r. do Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym. Cała uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Piotrowskiego, przewodniczącego Komisji Misyjnej. Ks. biskup podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za ich serce dla misji, za zaangażowanie oraz twórczą inwencję.
Po Mszy św. miało miejsce wręczenie nagród. Galę poprowadził ks. Przemysław Matuszewski. Podczas Gali wręczono czek na 25 000 zł. ojcom Oblatom Maryi Niepokalanej. Jest to owoc kategorii charytatywnej, w której to i my mamy swój wkład. Dzięki tym środkom wybudowano już szkołę podstawową w Figuil w Kamerunie, która składa się z trzech budynków po dwie klasy.

Następnym punktem programu była wspólna agapa, przygotowana przez pracowników Centrum Misji Afrykańskich oraz krótka prezentacja misji w Afryce, której dokonał ks. Wacław Krzempek SMA. Na zakończenie zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Misyjne, a w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Żelazowej Woli, by zwiedzić Dom Urodzenia Fryderyka Chopina.