29 czerwca 2020 (poniedziałek) w Kościele powszechnym przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ten dzień jest również wyjątkową uroczystością dla parafii w Grodzicznie, ponieważ ci dwaj wielcy święci patronują tej wspólnocie. Dzień ich wspomnienia jest dniem odpustu parafialnego, który pozwala uzyskać szczególne łaski odpustu zupełnego.

Na Uroczystą Eucharystię o godz. 11:00 przybyło wielu parafian i gości. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił diecezjalny duszpasterz służby zdrowia, kierownik Katedry Historii Kościoła i Patrologii Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu ks. prof. dr hab. Dariusz Zagórski. Główny celebrans podczas głoszonej homilii przybliżył nam historię życia świętych patronów, którzy to budowali jeden Kościół Chrystusa, chociaż różne były ich drogi do Jezusa. Nie tylko Kościół już od samego początku łączy ze sobą tych dwóch wielkich Apostołów, ale Piotra i Pawła połączyły też dwa miasta - Jerozolima i Rzym. Misja dawania ich świadectwa miała swe źródło właśnie w Jerozolimie, a dopełniła się ona w kolejnym mieście, w Rzymie. To tutaj wypełnili Oni swoją posługę apostolską, przypieczętowując ją przelaną krwią. Ta tajemnicza droga Apostołów - droga wiary i miłości, która wyprowadziła ich z rodzinnej ziemi do Jerozolimy i doprowadziła też do innych zakątków świata, aby wreszcie dotrzeć aż do Rzymu. Tu zginęli śmiercią męczeńską, chociaż niejednego dnia. Dzisiaj jednak Kościół w jednym i tym samym dniu czci męczeństwo dwóch Apostołów Piotr i Paweł, którzy to dla Chrystusa stanowili jedno. Dlatego też 29 czerwca obchodzimy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy w Rzymie oddali swoje życie dla Chrystusa i dzisiaj są filarami Świętego Kościoła katolickiego.

Grodzicka wspólnota uczestnicząc w sprawowanej Eucharystii wraz z kapłanami z dekanatu wielbiła Boga za jego orędownictwo i opiekę nad parafią. Uroczystość zakończyła się wspólną procesją wokół kościoła i śpiewem "Te Deum laudamus".

Świętowanie odpustu parafialnego przypomina wiernym o ich powołaniu do świętości, a święte cechy Apostołów o ich naśladowaniu, do którego jest wezwany chrześcijanin.